Komuves munkák, hidegburkolás, szigetelés - Ferentzi Lajos
Komuves munkák, hidegburkolás, szigetelés - Ferentzi Lajos
 
 

Kőműves munkák, hidegburkolás, szigetelés

Az építőanyagokat különböző szempontok szerint lehet csoportosítani, az egyik jellemzésük fizikai tulajdonságuk alapján történik Fizikai tulajdonságukon belül szilárd halmazállapotú, amely lehet darabos (tégla, tetőcserép, térburkoló, betonelem, fa, hő- és vízszigetelő anyagok) és ömlesztett (homok, kavics, cement). Az anyagok tárolásánál külön figyelmet kell fordítani a tulajdonságaik megtartására, így pl.: szerves anyagtól mentes maradjon, az időjárási viszonyok ne befolyásolják a minőségét.

A darabos áruk többsége raklapon, zsugorfóliázva érkezik, ezért szállításuk, tárolásuk, vagyonvédelmük és nyilvántartásuk könnyen megoldható.

A tárolásnál figyelembe kell venni a tárolandó anyagok tulajdonságait. A tűz- és robbanásveszély, a fagy hatásai, a fertőzés- és mérgezés veszély, a nedvesség érzékeny, a törékenység, különleges bánásmódot igényelhetnek.
Az erőforrások közül kiemelkedik az anyagszükséglet pontos meghatározása, mert befolyásolhatja a határidő betartását. Kevés anyaggal nem lehet határidőre elkészíteni a munkát, a túl sok anyag felesleget és többletfeladatokat eredményez. Az anyagszükséglet meghatározását segíti a költségvetés, ahol a munkák mennyisége már meghatározásra került. Ezeket az információkat felhasználva az anyagnormák segítségével egyszerűen kiszámítható a felhasználásra kerülő anyagmennyiség. Az építőipari norma adott szerkezeti elem, szerkezet, vagy építmény egységnyi mennyiségének
előállításához, megmunkálásához szükséges erőforrások mennyiségét, vagy az előállításához szükséges időtartamot adja meg, meghatározott feltételek és körülmények esetén.

Anyagnorma, vagy anyagszükségleti norma: egy szerkezet, szerkezeti elem egységnyi (m2, m3, db, fm) mennyiségének előállításához szükséges anyagmennyiségek anyag fajtánként meghatározva (pl. beton, habarcs összetevői, falazott teherhordó szerkezet építése során felhasználásra kerülő anyagok).

Munkaidőnorma: egységnyi munkamennyiség elkészítéséhez szükséges idő 1 fő (szakmunkás, vagy betanított és segédmunkás) munkavégzése esetén.

Gépidőnorma: egységnyi szerkezet előállításához szükséges gépteljesítmény arány, vagy 1gép műszakóra ráfordítása, amely az állásidőket és a gépek ápolási idejét is tartalmazza. A normaértékek meghatározhatóak méréssel (munkaidőnorma, gépidőnorma), számítással (anyagnorma), összehasonlítással (hasonló termék normájának felhasználásával), de akár műszakilag megalapozott becsléssel (tapasztalatok, összegyűjtött adatok figyelembe vételével) is. A normákat a gyártók feltüntetik a csomagoláson, vagy termékkatalógusban, szórólapon.

Vízszigetelés

A víz sok kárt okozhat az épületszerkezetekben, épületekben, ha nem védekezünk ellene. Víz okoz salétromos és penészes falakat, a faanyagú szerkezetekben gombásodásokat, valamint dohos páratelítettséget a lakásban, zárt terekben, amelyek már az emberi egészségre is ártalmasak. Az épületek terepszint alatti szerkezeteit a talajban lévő nedvesség támadja, a homlokzatot és a lábazatot, valamint a lapos tetőket és teraszokat a csapadék, az ún. csapóeső áztatja. Az épületek használata során (konyha, fürdő, zuhanyozó, mosókonyha) pára és nedvesség keletkezik, amely a belső szerkezetek élettartamát veszélyezteti. Az épületek és szerkezetek állagvédelme fontos feladat a belső terek használhatósága és az egészséges környezet biztosítása érdekében.

Hőszigetelés

A hőszigetelés feladata az épület külső határoló szerkezeteihez kapcsolódik, illetve az épületen belül a különböző hőmérsékletű tereket elválasztó szerkezethez válhat szükségessé kiegészítő hővédelem alkalmazására.
A külső határoló szerkezetek természetesen készülhetnek olyan anyagból, illetve olyan szerkezeti vastagsággal, hogy az épületek gazdaságos hőháztartását biztosítsák. Ha ez az egyúttal teherhordó és térelhatároló funkciójú szerkezettel nem lehetséges, méretezett kiegészítő hőszigetelő réteget kell alkalmazni - általában a külső oldalon. Kivételt a hűtőházak belső oldali hőszigetelése jelenthet. Az épületek megfelelő energetikai jellemzői olyan fontossá váltak, hogy 2012. január 1-jétől az értékesítésükhöz ún. energiatanúsítvány szükséges.

Az épület hőszigetelése többek között akkor jó, ha a lehető legjobban megközelíti a hőhíd-mentességet. Hőhíd alakulhat ki akkor, ha különböző hővezetési tulajdonságú anyagok kerülnek összeépítésre és nem történik meg a kiegyenlítésük, azaz a hőszigetelésük. A hőhíd hatásainak mértéke csökkenthető, de teljesen nem szüntethető meg.
A hőszigetelés vastagságát hőtechnikai számítással kell meghatározni. A hőhíd vonalában nem lehet rosszabb a fal szigetelőképessége, mint az általános helyen. Fontos fogalom a harmatpont: Ha a lélegző szerkezetet olyan anyaggal hőszigetelik, amely nem ereszti át a párát, a falban nedvesség csapódhat le és penészesedés léphet fel. Előfordulhat az is, hogy a szigetelőlapok meglazulnak, mivel a víz pont a fal és a szigetelés között csapódik le.

Hangszigetelés

A hangszigetelés a külső kellemetlen és az egészségre, tevékenységre vagy éppen a pihenésre károsan vagy zavarólag ható zajok mérséklését, illetve kiküszöbölését szolgálja, ha a szerkezet kiegészítő rétegek nélkül erre nem alkalmas. Fontos tudni, hogy minden hangszigetelő anyag hőszigetelő, de nem minden hőszigetelő anyag hangszigetel! A műanyag keményhab hőszigetelők akusztikailag nem hatékonyak. Hangszigetelő belső falakban a megfelelő típusú- és kialakítású szálas hőszigetelők biztosítják az igény szerinti akusztikai teljesítményt, és mellette hőszigetelnek is.

Betonozás

A beton adalékanyag, kötőanyag, víz megfelelő arányú keverékéből előállított mesterséges építőanyag. Az alkotórészek összekeverése után könnyen alakítható, képlékeny keverékanyag keletkezik, amely a kötőanyag kötése és szilárdulása után kőszerűvé válik.
A betontechnológia területe:
A betonok
- készítése
- tulajdonságainak kutatása, vizsgálata megfelelőségének megítélése és bizonyítása
- tulajdonságainak megőrzése
- újrahasznosítása
Használati élettartam: Időtartam, amely alatt a szerkezetbe épített beton teljesítőképessége megmarad a szerkezet
teljesítőképességi követelményeit kielégítő szinten, feltéve, hogy a szerkezetet megfelelő módon
karbantartják.

Beton és vasbeton szerkezetek zsaluzása és állványozása

A beton és vasbetonépítés legfontosabb, építési segédszerkezete a zsaluzat és az azt alátámasztó állványzat.
A zsaluzat és azt alátámasztó állványzat készítésének célja a szerkezet geometriáját megadja és biztosítsa, hogy a kezdetben képlékeny beton tervezett formájában megszilárduljon

A zsaluzatok alapvető feladata a szerkezet terv szerinti méreteinek, alakjának megadása - a forma és a méretek - mérettűrési határok közötti - megtartása a betonozás ideje alatt, és a beton kellő mértékű megszilárdulásának időtartamára A kellő mértékű megszilárdulásnak nevezzük az úgynevezett "zöldszilárdság"-ot. A zöldszilárdság az
adott körülmények közötti kizsaluzhatósághoz elegendő.

A zsaluzatokkal szemben támasztott legfontosabb követelmények a forma és mérettartás, kellő merevség, a szilárdság, helyzeti állékonyság, a technológiailag helyes bebetonozhatóság, a könnyű és roncsolás mentes kizsaluzhatóság és a lehetőségek szerinti többszöri felhasználhatóság, tipizálhatóság

A jelenlegi építési gyakorlat számára a kizsaluzási időre vonatkozó pontos leírást a szabványok nem tartalmazzák. Használható előírást a zsalurendszereket gyártó cégek adnak. Megadják a 8 N/mm2-es legkisebb beton nyomószilárdsági értéket. Ez az érték arra vonatkozik, hogy a zsalutábla leválasztása a beton felületről biztonsággal lehetséges. A beton felülete, élek, sarkok épek maradnak a kizsaluzás során fellépő mechanikai igénybevételek esetén. A PERI zsalurendszer a födémvastagság függvényében határozza meg a kizsaluzási szilárdságot.

Falazás

Az épületek alátámasztó, térelhatároló és térelválasztó szerkezetei leggyakrabban falazással készülnek. A falazás során kézzel mozgatható falazóelemekből a technológiának megfelelő ragasztással (habarcs) tartó, vagy önhordó szerkezet, illetve fal, vagy rövid faltest készül.
Falazással készülő alátámasztó szerkezetek a terhek fogadása, viselése szempontjából:
Alap (Ma már nem jellemző a falazással készülő alapszerkezet), Pincefal, Lábazati fal, Felmenő fal, Pillér (tömör), Térdfal, Támfal
Falazott önhordó szerkezetek: Válaszfal, vázkitöltő fal, Szigetelést tartó fal, szigetelést védő fal, Tűzfal, Oromfal, Attika fal, Kémény
Anyaguk szerint: Vályog, Kő, Tégla (tömör és üreges égetett agyag), Könnyűbeton (pórusbeton, adalékanyagos könnyűbeton, egyszemcsés könnyűbeton), Vegyes falazat (fabeton, szerelt fal)

Vakolás

A habarcs-technológiánál is megjelentek a technológia és a technika olyan eddig nem ismert elemei, amelyek termelékenyebbé és hatékonyabbá teszik a velük való munkát. - a gyárban előállított szárazhabarcs alkalmazása, - komplex habarcstechnológiai gépláncok alkalmazása, - a korszerű csavarszivattyús vakológépek alkalmazása, - a hagyományos mész helyett a mikromész alkalmazása (az oltást követő egy-két nap elteltével akár freskó készítésére is alkalmas)

A habarcs, általában finomszemcséjű adalékanyagnak, kötőanyagnak és esetleg adalékszereknek, valamint víznek olyan keveréke, amely friss állapotban kenhető vagy önthető, esetleg földnedvesen teríthető, majd később megszilárdulva, hézagkitöltés, ragasztás, adhéziós jellegű elemkapcsolások, felületképzés, burkolás céljaira szolgál.

Kőműves munkák, hidegburkolás, szigetelés

  • kőműves munkák, hidegburkolás, külső-belső hőszigetelés, dryvit szigetelés készítés Pest megyében.

Az építőiparból ajánljuk:

  • Betonozás
    Beton, mixerbeton, transzportbeton, beton szállítás, beton ár Mixerbeton eladás Budapest és vonzáskörzetének egész területén. Beton szállítás rendkívül kedvező áron. Rendeljen mixerbetont betonszivattyúval, hogy azonnal bedolgozhassa. Transzportbeton szállítás rövid határidővel. Földnedves és képlékeny betonok minden anyagminőségben. Érdeklődjön telefonon az azonnali szállításról. Különleges betonok gyártása és kiszállítása. Ha nem találja a kívánt betontípust az oldalunkon, keressen meg bennünket telefonon!
  • Tondach
    Cserép centrum - Bramac, Tondach, Leier, Creaton és Mediterrán cserepek szakáruháza Bramac, Tondach, Leier, Creaton és Mediterrán cserepek szakáruháza. Várjuk Pilisvörösvári központunkban, ahol megvásárolhatja az építkezéséhez szükséges tetőcserepeket. Tetőcserép központ Pilisvörösváron. Nálunk egy helyen vásárolhatja meg a teljes tetőrendszerét a cseréptől az ereszcsatornán át a hófogóig. Egész évben akciós áron kínáljuk a legnagyobb gyártók cserepeit. Hofstadter Cserép Centrum.
  • Ajtó
    Ajtók, ablakok, beltéri és bejárati ajtók forgalmazása. Fa és műanyag nyílászárók raktárkészletről azonnal. Egész évben ablak akciókkal várjuk vásárlóinkat. Ablak és ajtó egész évben kedvező áron.
  • Ytong tégla
    Építőanyag akciók egész évben a Hofstadter építőanyag centrumban. Ytong téglák teljes kínálatával várjuk a kedves érdeklődőket Pilisvörösváron. Központi telephelyünkön minden építőanyagot megtalál amire a háza építéséhez szüksége lehet. Miért venne építőanyagot máshol, ha nálunk mindent egy helyen megtalálhat? Ytong AKCIÓ!

Kőműves munkák, hidegburkolás, szigetelés kedvezményes áron !

 
 
Komuves munkák, hidegburkolás, szigetelés - Ferentzi Lajos Design by NetMax